aktualności    


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Kurs UKF-DSC
23.11.2007 odbył się w Kielcach (po raz kolejny) zorganizowany przez Klub Morski Horn, a prowadzony przez firmę RYA Training Centre kurs SRC. 
KM HORN
SRC - Short Range Certificate, czyli "certyfikat radiooperatora krótkiego zasięgu" - to uprawnienia wymagane do obsługi popularnej UKF-ki z przystawką DSC. W 2005 r. został wprowadzony, jako obowiązkowy, system GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) - morski światowy system łączności alarmowej i bezpieczeństwa, według którego jachty powinny być wyposażone w radio UKF z przystawką DSC.
W razie kontroli brak świadectwa SRC grozi sankcjami karnymi (w najlepszym razie - utratą radia). Poza tym - np. na Chorwacji nie dadzą jachtu bez uprawnień SRC :)
KM HORN

Dobrze jest w ogóle wiedzieć jak rozmawiać przez takie urządzenie. Oczywiście nie chodzi tutaj wyłącznie o sprawne posługiwanie się pokrętłami i guziczkami, bo to jest bardzo proste, chodzi raczej o formuły, zwroty i procedury jakich należy używać w przypadku komunikowania się z portem, innymi jednostkami, wzywania pomocy, przeka- zywania takiego wezwania, czy też jak się zachować w razie nieumyślnego nadania np. MAYDAY.

::::::::::::::::::::::::::


W naszym kursie wzięły udział 22 osoby.
Po ciężkim i wytężonym, całodziennym (od 9:00 do ok. 16:00) kręceniu gałkami, naciskaniu guziczka "distress" i usiłowaniu wykrzesania z siebie kilku zwięzłych i sensownych słów, wszyscy zasiedli do testu egzaminacyjnego, pod czujnym okiem instruktora (który naprawdę nie pozwalał ściągać, pod rygorem zabrania kartki).
Zdali wszyscy !!! Podobno nawet zupełnie nieźle, jak ocenił instruktor.
 
Rafał Frankiewicz
 
KM HORN  KM HORN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
19 12 2007 - ip.

 
 

Natasza Caban

Zobaczyć Morze

guestbook DZIENNIK POKŁADOWY

chomik HORN Chomik HORN

KM HORN - FACEBOOKFACEBOOK

KM HORN - subskrybujGoogle Groups

 


 
FreeTibet ratujtybet.org
 
Katalog Gwiazdor
HORN © 2006      webmaster: ip.    |lista dyskusyjna |księga gości |kontakt|