CIEKAWOSTKI METEO    

Click for Kielce, Polska Forecast

#

Serwis METEO prowadzi Sławek "Elektryk" Łukasiewicz

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tsunami meteorologiczne
Ano dlatego (dzięki Fuxik!):

Tsunami meteorologiczne, są to gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze. Zjawiska te są zwykle notowane podczas przejścia z przodu lub na krawędzi chmury cumulonimbus gdzie powietrze jest bardzo niestabilne i zmienia się pole ciśnienia i wiatru. Fale które są tworzone w wyniku tego zjawiska mogą osiągać długość kilkuset kilometrów. Amplituda wspomnianych zaburzeń w normalnych warunkach jest mniejsza niż 1hPa, ale skrajne przykłady mogą być na poziomie 10hPa. Dowodem na to są dane z automatycznych stacji pogodowych w Vela Luka, gdzie sieć Crometeo ma ich trzy sztuki.
Na wszystkich trzech stacjach widoczne są duże zmiany ciśnienia. Na przykład w zaledwie 20 minut, ciśnienie powietrza wzrosło o prawie 4hPa! W ciągu 8 godzin i 22 minut, ciśnienie powietrza było 1007,8hPa, a 20 minut później już 1011,2hPa! Takie silne wahania były spowodowane przez przejście na południe od Korculi bardzo silnego cumulonimbusa. Cumulonimbus po prostu "zassał" wodę by później ją oddać.
W Chorwacji, najbardziej znanym przykładem jest tsunami meteorologiczne w Vela Luka, 21 czerwca 1978 roku. Zakres wahań poziomu morza osiągał wtedy aż sześć metrów!
22 sierpnia roku 2007 tsunami uderzyło na wschodzie wyspy Korcula. W tym dniu poziom morza w Zatoce zaczął się zmieniać w dużym stopniu, co doprowadziło do wzrostu poziomu wody wzdłuż wybrzeża na więcej niż 1,5 m od zwykłej na pełnym morzu. Wiele łodzi zostało zatopionych a morze całkowicie zalało nabrzeże i port promowy.
To zjawisko przeważnie występuje w okolicach wyspy Vis, Korcula oraz Hvar i dlatego Instytut Rybołówstwa i Oceanografii w Splicie rozpoczął projekt ustawienia na tych wyspach systemu ostrzegania przed tym zjawiskiem.

Tu oryginalne info na stronach chorwackich:
http://www.crometeo.hr/meteoroloski-tsunami-pogodio-vela-luku-foto-video/
01 08 2014 - Elektryk

 

guestbook DZIENNIK POKŁADOWY

chomik HORN Chomik HORN

KM HORN - FACEBOOKFACEBOOK

KM HORN - subskrybujGoogle Groups

 


 
FreeTibet ratujtybet.org
 
Katalog Gwiazdor
HORN © 2006      webmaster: ip.    |lista dyskusyjna |księga gości |kontakt|