Zimowe Szkolenia żeglarskie 2020 - cykl szkoleń

Ahoj! Startujemy z corocznym cyklem tematycznym, czyli: Zimowe szkolenia żeglarskie 2020, które będą się odbywać w Sali Konferencyjnej bUJK ul. Świętokrzyska 21E w Kielcach w lutowe soboty. Wybraliśmy dla Was dwa tematy:

  1. MPZZM, czyli Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu, określane skrótowo jako Międzynarodowe prawo drogi morskiej (MPDM). Konwencja w sprawie międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu (COLREG 1972) została sporządzona w Londynie 20 października 1972 roku przez IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska, IMO jest organizacją wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, a w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki). Konwencja zawiera zbiór przepisów określających przepisy drogi obowiązujące statki morskie: definicje statków, rozmieszczenie świateł i innych znaków sygnałowych, postępowanie w każdych warunkach widzialności. Prowadzący kpt. Bogdan Sobiło, autor książki: MPZZM - poradnik dla żeglarzy i motorowodniaków.
  2. MANEWRY PORTOWE NA SILNIKU (22.02.20) - Wykonanie idealnego manewru jest uważane przez niektórych za jeden z dających największą satysfakcję elementów żeglarstwa. Każdy skiper przyzna, że po udanym podejściu do kei lub odejściu od niej odczuwa dużą satysfakcję. Trudno się temu dziwić, ponieważ dobrze wykonany manewr to efekt uwzględnienia niezliczonej ilości wpływających na zachowanie jachtu czynników, w tym silnika i steru oraz umiejętnego posługiwania się cumami i odbijaczami. Gdy mówimy o manewrowaniu jachtem musimy pamiętać, że nie ma dwóch identycznych sytuacji. Sekret tkwi w posiadaniu planu manewru, który można stworzyć jedynie po spokojnym przeanalizowaniu sytuacji i warunków. Wykład poprowadzi kapitan kapitanów: Adam Rogaliński ZAPRASZAMY! WSTĘP WOLNY! AHOJ!